Konsultacje MC: Pytanie ws. współpracy z Lasami Państwowymi

Bardzo proszę MiŚOTów o przekazywanie informacji, o które prosi Ministerstwo Cyfryzacji (najlepiej z kopią do biuro@kike.pl):

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło robocze rozmowy z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych w zakresie ewentualnych zmian w przepisach regulujących udostępnianie terenów leśnych pod telekomunikacyjne inwestycje liniowe, w tym w zakresie opłat.

W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie, w terminie do 8 września 2017 r., informacji dotyczących budowy infrastruktury telekomunikacyjnej na gruntach będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych.

Interesują nas przede wszystkim kwestie związane ze współpracą z poszczególnymi nadleśnictwami, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu naliczania stawek opłat – sposobu wyliczenia opłaty jednorazowej, a także, jeżeli takie by się pojawiały, opłat rocznych  (np. rocznych eksploatacyjnych czynszów dzierżawnych) za dzierżawę tych gruntów.

Powyższe informacje (opis lub skany podpisanych umów na dzierżawę gruntów leśnych) proszę o przesłać na adres: roberto.romanski@mc.gov.pl

W razie pytań także proszę o kontakt z Panem Roberto Romańskim, tel. 22 245 54 52

Pozdrawiam,

Dominik Kopera

p.o. Zastępcy Dyrektora

Departament Telekomunikacji

Ministerstwo Cyfryzacji

Tel. (+48) 22 245 59 18

Kom. (+48) 797 851 126

dominik.kopera@mc.gov.pl

Powołanie Rady EPIX.

W związku z intensywnym rozwojem EPIX, oraz coraz częstszym pojawianiem się trudnych zagadnień i problemów z tym związanych postanawiamy powołać Radę EPIX.

W jej składzie chcielibyśmy powitać ludzi prezentujących przynajmniej jedną z cech:
– znajomość tematyki IP, w sensie technicznym (BGP, peeringi, itp),
– znajomość środowiska ISP, lub bycie autorytetem w środowisku ISP,
– szerokie, obiektywne, perspektywiczne spojrzenie na rynek ISP i jego problemy,
– znajomość sprzętu klasy operatorskiej i technologii transmisyjnych,
– znajomość aspektów prawno-organizacyjnych ISP i IX,
Oczywiście krytycznym warunkami jest bycie reprezentantem niezależnego ISP, oraz obecnym uczestnikiem EPIX 🙂

Zadaniem tego ciała będzie:
– reprezentacja grona uczestników EPIX wobec Zarządu e-Południe,
– konsultowanie problemów w naszym IX,
– pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących bieżących spraw i rozwoju naszego IX,
– pomoc w przygotowaniu szerszych konsultacji,

Nie sądzimy, iż uczestnicy Rady będą odczuwali szczególne obciążenie tą funkcją, postaramy się angażować radę do spraw kluczowych i niejednoznacznych.
Prosimy o przedstawianie propozycji kandydatów do rady e-mailem, możecie zgłaszać się sami, lub zaproponować kandydaturę.
Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko kandydata, i kilka słów dlaczego pasuje/przyda się do pełnienia tej funkcji.
Na zgłoszenia oczekujemy do 31 maja, wtedy kandydatury ogłosimy, może przedyskutujemy na forum, następnie przeprowadzimy głosowanie na przewodniczącego rady.
Bardzo prosimy o współpracę w tym zakresie!

Zarząd e-Południe.

Konsultacja 4 – Koszulki EPIX.

W budżecie EPIX mamy troszkę środków zaplanowanych na promocję.
Myślę, że zamiast je wydawać na reklamy “gdzieś”, lepiej je nosić na nas, w postaci koszulek, zwłaszcza na spotkaniach branżowych, bo przecież właśnie tam możemy spotkać naszych kolegów ISP, kolejnych potencjalnych uczestników EPIX.
Dlatego też proszę o wyklikanie rozmiaru koszulki, która najbardziej Wam pasuje, pozwoli nam to statystycznie rozłożyć liczbę poszczególnych wielkości w zamówieniu.
T-shirtów zamówimy więcej, ale otrzymają je wyłącznie ci Operatorzy, uczestnicy EPIX, którzy mają konto na www.epix.net.pl, proponuję więc powiadomić kolegów w firmie, iż rejestracja do czegoś poza byciem na bieżąco się przydaje 😉
Do głosowania oczywiście mają dostęp wyłącznie zarejestrowani 🙂

[colorvote id=”4″ style=”wpcvp-poll”]

Konsultacja 3 – finansowanie Google Global Cache -wynik.

Z racji tego iż nasi amerykańscy przyjaciele (sic!) zgłosili gotowość do odpalenia węzła (myślę, że od poniedziałku zaczniemy produkcyjnie rozgłaszać uczestników EPIX) przyszedł czas na podsumowanie konsultacji.
Pominąwszy fakt, iż w konsultacji wzięło udział relatywnie mało użytkowników (zakładam, że ci, którzy nie głosowali po prostu ufają, iż zrobimy to dobrze i sprawiedliwie ;-)) wyniki są dość klarowne:
1. Dostępność.
72% biorących udział w konsultacji wybrało wariant z “Dajmy dostęp wszystkim w EPIX”, dlatego też podejmujemy decyzję o takiej formie udostępnienia usługi, będzie ona dostępna w publicznym vlanie peeringowym (4090) dla każdego w ramach opłaty za sesję z RS EPIX.
2. Finansowanie.
Tutaj głosy są podzielone, 42% biorących udział w konsultacji życzy sobie sprawiedliwego podziału kosztów pomiędzy wszystkich uczestników EPIX, a 30% woli nie widzieć tego kosztu dzięki schowaniu go w ogólnym worku finansowanym z innych źródeł.
Myślę, iż salomonowym rozwiązaniem będzie następujący rozkład finansowania:
Podniesiemy cenę sesji EPIX o 10PLN, czyli do 30PLN (czyli z tego manewru na dzisiaj pojawi się 850PLN finansowania GGC i ew. innych przyszłych treści W EPIX), resztę brakujących pieniędzy weźmiemy z ogólnego worka (przychód minus koszty).

WAŻNE UWAGI:
1. Jednym z warunków współpracy z Google’m, a zwłaszcza tego, iż cały projekt GGC to jeszcze beta mamy zakaz rozpowszechniania (nawet rozmawiania, o publikacjach nie mówiąc) informacji dotyczących node’a GGC w naszym węźle, w kontekście innym niż wizerunkowym.
Bardzo proszę o nieudostępnianie innych niż wizerunkowych (np o kosztach, technice, adresach, fizycznej lokalizacji itp.) informacji związanych z naszym GGC na forach publicznych, blogach i innych indeksowanych przez Googla treściach w Internecie.
Oczywiście chwalenie się wszędzie “że mamy swojego” jest wizerunkowe 🙂
2. Biorąc pod uwagę przyjętą powyżej formę finansowania bardzo proszę o mocne przemyślenie ewentualnego redukowania deklarowanego pasma WAW-KAT (jak zobaczycie po odpaleniu GGC, że mniej go potrzebujecie).
Z racji finansowania części kosztów treści “z worka” może się nam przez to rozjechać jego bilans, gdyż przy dzisiejszym wolumenie WAW-KAT i możliwości kolejnego obniżania cen transmisji nas na to stać, ale jak się ruszy przychody w niekontrolowany sposób to może być różnie.
Czyli najlepiej jak jeśli już poczujecie imperatyw takowej redukcji to polecam podejść do tego kosztowo, czyli o tyle zredukować sobie koszt pasma z WAW, o ile Wam wzrosły koszty EPIX (czyli najlepiej o 10PLN ;-)), albo przedyskutować to z nami (bo czasami potrzebujemy uwolnienia pasma).

Konsultacja 3 – finansowanie Google Global Cache.

Z przyjemnością informujemy, iż przesyłka w postaci palety maszyn z Google dotarła do naszego węzła, i w najbliższych dniach rozpoczyniemy wdrożenie lokalnej farmy Google Global Cache.

Zanim GGC pojawi się jako usługa w EPIX chcielibyśmy poznać Wasze zdanie na temat sposobu realizacji dostępu do tej usługi.

Problemem do analizy jest oczywiście finansowanie kosztów funkcjonowania lokalnego GCC, a więc kolokacji, prądu do zasilania, amortyzacji przełącznika dla farmy i co najważniejsze dostępu do globalnego internetu dla karmienia jej treściami. Oceniamy, iż koszty te mogą wahać się pomiędzy 1400PLN (minimalne koszty stałe zakładające ok 200-300Mbps szacowanego średniego ruchu Global) do nawet ponad 3000PLN miesięcznie (rzadki, ale niekorzystny rozkład treści wymuszający odświeżanie dużej części cache).

Dzisiaj wszystkie dodatkowe potrzeby, zwłaszcza łącza lokalne, węzły, spłaty sprzętu, peeringi komercyjne dostępne bezpłatnie w EPIX finansujemy z ogólnego worka = przychód minus koszt.

Niestety jedyne przychody pewne i w miarę niezmienne, czyli z portów i sesji EPIX pokrywają dzisiaj stałe koszty funkcjonowania naszych węzłów  (obsługa techniczna, księgowa, BOK, kolokacje, patchcordy i inne takie) w ok. 60%, reszta pieniędzy na funkcjonowanie i rozwój pochodzi między innymi z modulowanej marży na transmisji danych KAT-WAW. Ma to swoje konsekwencje w tym, że cena transmisji nie może spaść poniżej pewnego poziomu zapewniającego spinanie się sumarycznie buchalterii na poziomie symbolicznie dodatnim. Nie jest to korzystne zjawisko, gdyż może powodować ocenę ceny usługi transmisji jako nie tak atrakcyjnej, jak wskazywałaby na to skala naszego przedsięwzięcia.

Celem konsultacji jest poznanie Waszego zdania na temat tego, czy finansujemy GGC po prostu “topiąc” jego koszty w ogólnym worku obciążającym inne usługi (odpowiedź 1), czy może wydzielamy jego koszt jako kolejną usługę (pozycję cennika i faktury) i finansujemy ją niezależnie od innych (według zaproponowanych schematów do wyboru, odpowiedzi 2-5) .

A może macie inne pomysły, jesteśmy otwarci na dyskusję w tym temacie.

[colorvote id=”3″ style=”wpcvp-poll”]

Konsultacja 2 – treść wpisu w mailu powiadamiającym – wynik.

Po analizie wyników konsultacji dodajemy treść wpisu do maili z powiadomieniami.

Proszę o ew. komentarze na temat formatu treści maila z powiadomieniem, możemy go modyfikować dla lepszej kompatybilności i wygody czytania.

Konsultacja 2 – treść wpisu w mailu powiadamiającym.

[colorvote id=”2″ style=”wpcvp-poll”]

Konsultacja 1 – wtyczka do głosowań Coloured Votes.

[colorvote id=”1″ style=”wpcvp-poll”]