Konsultacja 3 – finansowanie Google Global Cache -wynik.

Z racji tego iż nasi amerykańscy przyjaciele (sic!) zgłosili gotowość do odpalenia węzła (myślę, że od poniedziałku zaczniemy produkcyjnie rozgłaszać uczestników EPIX) przyszedł czas na podsumowanie konsultacji.
Pominąwszy fakt, iż w konsultacji wzięło udział relatywnie mało użytkowników (zakładam, że ci, którzy nie głosowali po prostu ufają, iż zrobimy to dobrze i sprawiedliwie ;-)) wyniki są dość klarowne:
1. Dostępność.
72% biorących udział w konsultacji wybrało wariant z “Dajmy dostęp wszystkim w EPIX”, dlatego też podejmujemy decyzję o takiej formie udostępnienia usługi, będzie ona dostępna w publicznym vlanie peeringowym (4090) dla każdego w ramach opłaty za sesję z RS EPIX.
2. Finansowanie.
Tutaj głosy są podzielone, 42% biorących udział w konsultacji życzy sobie sprawiedliwego podziału kosztów pomiędzy wszystkich uczestników EPIX, a 30% woli nie widzieć tego kosztu dzięki schowaniu go w ogólnym worku finansowanym z innych źródeł.
Myślę, iż salomonowym rozwiązaniem będzie następujący rozkład finansowania:
Podniesiemy cenę sesji EPIX o 10PLN, czyli do 30PLN (czyli z tego manewru na dzisiaj pojawi się 850PLN finansowania GGC i ew. innych przyszłych treści W EPIX), resztę brakujących pieniędzy weźmiemy z ogólnego worka (przychód minus koszty).

WAŻNE UWAGI:
1. Jednym z warunków współpracy z Google’m, a zwłaszcza tego, iż cały projekt GGC to jeszcze beta mamy zakaz rozpowszechniania (nawet rozmawiania, o publikacjach nie mówiąc) informacji dotyczących node’a GGC w naszym węźle, w kontekście innym niż wizerunkowym.
Bardzo proszę o nieudostępnianie innych niż wizerunkowych (np o kosztach, technice, adresach, fizycznej lokalizacji itp.) informacji związanych z naszym GGC na forach publicznych, blogach i innych indeksowanych przez Googla treściach w Internecie.
Oczywiście chwalenie się wszędzie “że mamy swojego” jest wizerunkowe 🙂
2. Biorąc pod uwagę przyjętą powyżej formę finansowania bardzo proszę o mocne przemyślenie ewentualnego redukowania deklarowanego pasma WAW-KAT (jak zobaczycie po odpaleniu GGC, że mniej go potrzebujecie).
Z racji finansowania części kosztów treści “z worka” może się nam przez to rozjechać jego bilans, gdyż przy dzisiejszym wolumenie WAW-KAT i możliwości kolejnego obniżania cen transmisji nas na to stać, ale jak się ruszy przychody w niekontrolowany sposób to może być różnie.
Czyli najlepiej jak jeśli już poczujecie imperatyw takowej redukcji to polecam podejść do tego kosztowo, czyli o tyle zredukować sobie koszt pasma z WAW, o ile Wam wzrosły koszty EPIX (czyli najlepiej o 10PLN ;-)), albo przedyskutować to z nami (bo czasami potrzebujemy uwolnienia pasma).

0 odpowiedzi

Napisz komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *