Zaproszenie na koncert i wystawę (zaprasza Wojtek Apel).

Z przyjemnością przekazujemy zaproszenie Wojtka:

Moi Drodzy,

Na początek przepraszam, jeżeli ten list dotarł do drugi raz. A teraz do rzeczy…

W moich badaniach nad kantatami Bacha dotarłem do miejsca, w którym nie można już tylko słuchać, i należy też coś zagrać. Ja zagrać nie potrafię, ale spotkałem na swojej drodze orkiestrę, a dokładnie {oh!} – Orkiestrę Historyczną, której muzycy rozkoszują się muzyką dawną i zgodzili się zagrać na specjalnie dla Was zorganizowanym przeze mnie koncercie.

Tak więc zapraszam Was, zapraszam oczywiście z Waszymi bliskimi na koncert kantat bachowskich który organizuję w piątek, 13 maja, o godzinie 18.oo, w kościele ewangelickim w Katowicach, przy ulicy Warszawskiej 18.

W trakcie koncertu wykonana zostanie kantata “Jako stępuje z nieba deszcz, takoż śnieg” (BWV-18 “Gleichwie der Regen und Schnee vom Himmel fällt”) oraz kantata „Do Ciebie Panie wzdycha serce me”, (BWV-150 “Nach dir, Herr, verlanget mich”). Orkiestra zaprezentuje też swoją wirtuozerię wykonując koncert skrzypcowy a-moll Bacha (BWV-1041), a moje wyjaśnienie kantaty 18 będzie łącznikiem do drugiego wydarzenia, na które Was jednocześnie zapraszam.

To drugie organizowane przeze mnie wydarzenie to Wystawa Biblijna, na której dotknąć będzie można gliniane tabliczki, dzbany jak te znalezione w Qumran, papirusy, pergaminowe kodeksy i bardzo stare zwoje żydowskiej Tory. Będzie można zobaczyć dobrej jakości reprinty starodruków, między innymi Biblię Gutenberga, ręcznie pisany przekład Wycliffe’a, Biblię Króla Jakuba oraz nieco oryginałów: stare wydania Erazma z Rotterdamu, Poliglotę kompluteńską, Textus Receptuspus i coś bardzo cennego – jeden z niewielu zachowanych egzemplarzy Biblii Brzeskiej. W trakcie zwiedzania ja, i inni przewodnicy (również z naszego zespołu) wyjaśnią Wam, o co w tych zabytkach chodzi, tak aby przybliżyć Wam 1500 lat powstawiania Biblii i historię 2000 lat jej udostępniania, zanim gdzieś w 1995 roku, w polskiej wersji za sprawą serwerów PiK-Net (kto dziś pamięta davida) trafiła do Internetu.

Wystawę zwiedzać będzie można godzinę przed koncertem, czyli od godziny 17.oo, ale będzie też można zostać po koncercie. Myślę, że o 17.15 rozpocznie się krótki wykład wyjaśniający to, co na wystawie zobaczyć można.

Jeżeli komuś z Was bardzo nie pasuje ten piątek to wiedzcie, że podobny koncert organizuję w tym samym miejscu w dniu następnym, tj. w sobotę, ale o godzinie 17.oo. Po koncercie wystawa też będzie dostępna – w ramach ogólnopolskiego wydarzenia Noc Muzeów. Spodziewam się wtedy szerokiej publiczności, więc atmosfera nie będzie już tak kameralna jak w piątek.

Zapraszam bardzo, ale ponieważ nad wydarzeniami ciągle jeszcze intensywnie pracuję spodziewajcie się kolejnych komunikatów.

Zrobiłem też na Fejsie (jak ktoś używa) wydarzenie, w którym przed koncertem opublikuję nieco informacji o muzyce i nie tylko. Zapraszam pod adres:
https://www.facebook.com/events/198519040534840/

Wojtek

PS. Więcej o orkiestrze i wystawie:
http://www.orkiestrahistoryczna.pl
http://www.wystawabiblii.pl