Projekt OUTLIM.

Witajcie.

Jak wiecie polski rynek telekomunikacyjny dość mocno zależy od Warszawy, a zwłaszcza od budynku LIM, w którym w zasadzie wszyscy operatorzy mają jakiś fragment swojej infrastruktury.
Jednym z powodów tworzenia EPIXa w Katowicach było właśnie stworzenie węzła niezależnego od Warszawy, czyli organizmu samowystarczalnego, zapewniającego operatorom dostęp do usług nawet w wypadku zdarzeń w stolicy. Udało się, to wiemy, bo mamy już za sobą kilka dużych problemów w Warszawie, które przeżyliśmy.
Analizując sytuację obecną, czyli po integracji węzła WAR.eFn z EPIX odnosimy wrażenie, że powinniśmy iść krok dalej.
Rozpatrujemy jeszcze silniejszą dywersyfikację zasobów, aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo naszych operacji i Waszych usług, zwłaszcza w kontekście tranzytów zagranicznych.
W Katowicach pracujemy obecnie nad niezależnymi drogami do NIX (Czechy), oraz DECIX (Niemcy), trasami geograficznie zorientowanymi na zachód i południe, ten aspekt jest już obecnie na etapie krótkiej listy oferentów na łącza.
Szukamy również dostawców tranzytów IP dostępnych w KAT, a realizowanymi bez Warszawy po drodze, oraz cały czas pracujemy nad zwiększeniem się liczby dostawców polskich treści w ramach OpenPeeringu, bezpośrednimi drogami do EPIX.Katowice.
To jednak może być jeszcze zbyt skromne podejście do tematu, dlatego zrodziła się koncepcja działań zmierzających do zapewnienia niezależności od LIM również na poziomie węzła warszawskiego.
Pomysł to realizacja kolejnego węzła w Warszawie, poza LIM (dlatego nazwa robocza OUTLIM), w którym nasze urządzenia mamy już w prawie wszystkich miejscach kolokacji.
Miałby on posiadać połączenia z operatorami Tier i IXami, oraz Katowicami zrealizowane zupełnie niezależnie od LIM, oraz zapewnić możliwość ekonomicznego przyłączania się do niego naszych uczestników wymagających redundancji, lub po prostu nie zainteresowanymi odbieraniem usług z LIM.
Pod uwagę bierzemy:
a. Rozbudowę istniejącego zasobu na Orco Tower, jednak ten budynek jest trochę za blisko LIM, zasilany prawdopodobnie z tych samych ringów energetycznych, oraz dość ubogi w naturalne dostępy do interesujących nas operatorów. To ostatnie być może to się niebawem zmieni, czekamy na rozwój sytuacji.
b. Stworzenie całkowicie nowego węzła, wykorzystując którąś z kolokacji na terenie Warszawy, z przyzwoitym connectivity (nie znajduję niestety odpowiednika tego słowa w języku polskim) do operatorów i dobrymi warunkami na umieszczenie sprzętu i tanimi łącznikami. Zbieramy obecnie oferty na lokalizację węzła, oczywiście jeśli macie jakieś pomysły i propozycje, chętnie skorzystamy z Waszych rad.
Pod uwagę obecnie bierzemy: Netię na Pięknej, kolokacje Orange (ale warunki nie są bardzo zachęcające), być może Atman złoży nam ofertę na Konstruktorską, a może ktoś zupełnie inny.

Czego oczekujemy od Was?
Odpowiedzi na pytania:
1. Czy chcesz skorzystać już lub w przyszłości z dostępu do węzła EPIX poza LIM?
2. Masz jakieś preferencje lokalizacyjne w tym zakresie?
3. Czy chciałbyś swoje urządzenia skolokować w nowym węźle, a może nawet w naszej szafie, aby minimalizować koszty, zwłaszcza łączników?

ISP zainteresowanych tematem proszę o krótką odpowiedź na niniejszego maila, i/lub dyskusję na ISPforum:
http://ispforum.pl/index.php?topic=7560.0