Globalowy raport EPIX.

W ostatnim okresie prowadziliśmy działania związane z naszymi ofertami na globalny tranzyt.
W związku z pojawiającymi się pytaniami, przedstawiam stan tych prac:

1. GTT
Zakończyliśmy upgrade styku z GTT w Warszawie.
Obecnie dostępne pasmo to 40Gbps, styk realizowany jest w formie MLAG do dwóch naszych urządzeń szkieletowych (2x20G), dzięki czemu jest bardziej niezawodny.
Agregujemy obecnie 12Gbps zadeklarowanych wspólnych zakupów, a zużywane pasmo sięga już 16Gbps, zbliżamy się dzięki temu do kolejnego progu cenowego, co pozwoli nam na kolejne systematyczne obniżki.

2. Level 3
Zakończyliśmy negocjacje związane z ofertą i umową, została ona zawarta.
Zbudowaliśmy punkt styku w Katowicach, zapewniający nam perspektywiczną ekspansję do 80Gbps.
Obecnie uruchamiamy pierwsze 10G realizowane prosto z POP Level 3 w Pradze.
Cennik zostanie o ich usługi zostanie opublikowany w maju, usługi zaczniemy realizować od 1 czerwca.
Będą one dostępne w modelu bezpośredniego dostępu vlanem/sesją w EPIX.Katowice i EPIX Warszawa, w identycznych, atrakcyjnych (jak na tego operatora) cenach.

3. Cogent
Z przyjemnością informujemy, iż zakończyliśmy wielomiesięczne negocjacje z Cogent dotyczące udostępnienia ich usług w znanym Wam doskonale modelu dedykowanych vlanów i sesji opartych na agregacji zakupowej – budowaniu wspólnego wolumenu.
Cennik usług opublikujemy w maju, od czerwca będzie możliwy ich odbiór w naszych węzłach w Warszawie i Katowicach, ceny będą identyczne w obu lokalizacjach.
Katowicka usługa będzie realizowana z budowanego obecnie POPa Cogent w Katowicach, zasilanego z Brna i zabezpieczanego z Warszawy.
Warszawska usługa będzie realizowana z POPa Cogent w Warszawie, zasilanego z Berlina i zabezpieczanego z Czech.

4. TeliaSonera
Temat jest realizowany, usługa będzie dostępna prawdopodobnie w lipcu, opóźnienie spowodowane jest nawałem prac związanych z budową naszych nowych POPów w Warszawie (Offlim) i Poznaniu, które będą realizowały punkt styku dla tego operatora.
O postępach będziemy informowali.

5. RETN
W ciągu najbliższych kilku dni wprowadzimy do cennika nowe oferty związane z tym operatorem.
Cena usług realizowanych do najbliższych POPów RETN będzie ujednolicona (czyli efektywnie obniżona dla Operatorów wpiętych do węzła EPIX Katowice i korzystających z vlanów do POP RETN w tej lokalizacji).
Wprowadzimy także możliwość korzystania z usług z dwóch POPów RETN krzyżowo, czyli z POPa w Katowicach dla użytkowników w Warszawie i odwrotnie.

6. NIX
Prefixy z NIX, dostępne nową, realizowaną obecnie trasą Katowice-Praga staną się wkrótce składnikiem usługi KAT-Global.Mix.
Będzie też możliwość uruchomienia bezpośredniego peeringu z NIX dedykowanymi vlanami.
Nowe oferty będą wprowadzane sukcesywnie po ich uruchomieniu, planujemy ich dostępność na maj.
Kolejnym krokiem będzie udostępnienie tych usług w EPIX.Warszawa.

7. DECIX/AMSIX
Uruchomienie tych bezpośrednich styków będzie realizowane po wakacjach.

8. Linx
Temat jest realizowany, usługa będzie dostępna w drugiej połowie roku, opóźnienie spowodowane jest nawałem prac związanych z budową naszego POPa w Warszawie (Offlim) w którym przygotujemy punkt styku dla tego operatora.
O postępach będziemy informowali.

Wszyscy dostawcy tranzytów Global będą również składnikami naszych usług WAR-Global.Mix i KAT-Global.Mix, będziemy pracowali nad ich dywersyfikacją w czerwcu i lipcu.
Celem będzie przygotowanie usług w KAT i WAR zasilanych z radykalnie odmiennych źródeł, w celu zachowania ich maksymalnej niezależności i redundancji.