EPIX w Czechach, współpraca z NIX.

294px-Small_coat_of_arms_of_the_Czech_Republic.

 

nix-small-web

 

 

 

Z przyjemnością informujemy, iż EPIX rozpoczął aktywne działania w Czechach.

W ostatnich tygodniach we współpracy z Level 3 uruchomiliśmy pierwsze dedykowane łącze 10G w relacji Katowice-Praga, do największego i najlepiej skomunikowanego data center: CE Colo (http://www.cecolo.com)
We współpracy z czeskim partnerem zrealizowaliśmy działania zmierzające do zapewnienia nam dostępności połączeń na terenie Czech.

Bezpośrednim wynikiem powyższych działań jest:

1. Uruchomienie styku z NIX.CZ.
NIX.CZ (Neutral Internet eXchange) to podobnie jak e-Południe Stowarzyszenie operatorów ISP, prowadzące największy węzeł wymiany ruchu w Czechach, obsługujący w szczycie ok 360Gbps ruchu.
Sieci dostępne w NIX będą obecnie rozgłaszane do użytkowników usługi KAT-Global.Mix, pozyskiwane pasmo upstream to już kilka Gbps.
Zapewni to skrócenie ścieżek do celów w Czechach, ale również operatorów międzynarodowych wymieniających nie ruchem w NIX (http://nix.cz/en/networks),.
Nie bez znaczenia jest to, iż stanowi to kolejny krok na drodze do uniezależnienia usług globalnych w Katowicach od sieci i węzłów krajowych (w tym Warszawy).

2. Rozpoczęcie współpracy w Programie Partnerskim NIX.
EPIX został partnerem NIX w Polsce: http://nix.cz/en/connect#partnership
Oznacza to iż użytkownicy EPIX mogą zostać bezpośrednim uczestnikiem wymiany ruchu w NIX (bezpośredni dostęp do L2 OpenPeeringu NIX, oraz sesje z ich routeserwerami).
Usługa ta jest dedykowana:
– contentodawcom produkującym treści, których odbiorcami są sieci/internauci w Czechach (także Słowacji, Austrii, Belgii, Francji),
– operatorom kolokacji i hostingu z Polski, z odbiorcami treści w ww. krajach,
– specyficznym ISP, dla których krótkie ścieżki na południe Europy są ważnym elementem ich strategii trasowania ruchu globalnego,
Usługi są już dostępne w portfolio EPIX, w ramach usług dostępu do globalnego Internetu, pod nazwami KAT-NIX i WAR-NIX.
Oczywiście ich cena będzie podlegała w niedalekiej przyszłości obniżkom, wraz ze wzrostem budowanego wolumenu ruchu.

3. Rozwój usług transgranicznych EPIX.
W portfolio usług EPIX pojawią się niebawem kolejne usługi związane z uruchomieniem węzła w Czechach, takie jak:
– transmisja międzynarodowa L2 Polska-Czechy (także Słowacja, Węgry, Austria, Niemcy),
– dostęp do operatorów globalnych z POPów w Czechach (prowadzimy już rozmowy),
– dostęp do OpenPeeringu EPIX zdalnymi portami w Czechach (mamy nadzieję na pojawienie się atrakcyjnych treści w naszych OP).

Dziękujemy Wam serdecznie za wspieranie naszej inicjatywy, mamy nadzieję, iż macie satysfakcję z działań, które pokazują polskich ISP jako spójną, silną grupę z jasnym celem rozwojowym!